poslední aktualizace
31.5.2004

(C) 2004 webmasterPoslední vydané knihy

Sága o Hornblowerovi

Šťastný návrat

Na začátku neustále populární Hornblowerovské ságy stál román Šťastný návrat (United Fans, vázaná, 246 stran, 168 Kč), vydaný v Británii v roce 1937. Sága čítá celkem jedenáct dílů. Šťastný návrat vyšel poprvé česky v roce 1947, nakladatelství United Fans jej v novém překladu vydalo v roce 1997. V roce 1950 se dočkal i své filmové podoby, v hlavní roli s Gregory Peckem. Největší popularitu zaručil ovšem námořnímu hrdinovi Horatiu Hornblowerovi až nedávný britský televizní seriál, uvedený s úspěchem i Českou televizí.

Horatio Hornblower velí v tomto díle již jako kapitán fregatě Jeho Veličenstva Lydie. Má za úkol v jihoamerických vodách vystopovat a potopit španělskou řadovou válečnou loď Natividad, jež disponuje takřka dvojnásobnou palebnou silou než jeho fregata. Během plavby se však ukáže, že to možná bude ta menší z jeho starostí, neboť obdrží rovněž příkaz podpořit revolucionáře Suprema, mesiášského šílence, jehož nepochopitelná krutost omračuje dokonce i bezohledné španělské kolonizátory.

Hornblower svede dvě námořní bitvy, podaří se mu úspěšně splnit mnohdy si protiřečící rozkazy, a na zpáteční plavbě se ještě stačí zamilovat do krásné lady Barbary...

Po napsání a vydání Šťastného návratu pustil Forester knihu a jejího hrdinu z hlavy. Avšak úvahy o válce proti Napoleonovi ve Španělsku (1808-1809), jakož i vlastní účast ve španělské občanské válce roku 1937 a v neposlední řadě čtenářský ohlas prvního dílu přiměly autora k napsání druhého dílu s názvem Řadová loď.

V letech 1947-1949 vyšly v nakladatelství Sfinx Bohumila Jandy čtyři díly Hornblowerovských příběhů v překladu A. J. Urbana. Údajně byl připraven do tisku i díl pátý, ale vzhledem k době temna, jež nastala po komunistickém puči, již nevyšel. Od té doby byly vydané díly neúnavně vyhledávány sběrateli a čtenáři dobrodružné literatury po antikvariátech, kde byly tzv. podpultovkou. Řadová loď Doufáme, že naše edice ukojí touhu po dobrodružných námořních příbězích a kapitán Hornblower se stane oblíbeným hrdinou také pro další generaci čtenářů, tak jako byl pro generaci jejich otců a dědů.

Jednotlivé díly, protože vznikaly "na přeskáčku", dějově nenavazují, lze je tedy číst nezávisle na sobě. Jsou spojeny pouze chronologicky, postavou hlavního hrdiny kapitána Hornblowera.

Román Řadová loď (vázaná, 272 stran, 239 Kč) vychází nyní v novém českém překladu. Druhý díl Ságy o Hornblowerovi. V tomto pokračování námořních dobrodružství se kapitán Hornblower plaví na palubě řadové válečné lodi Sutherland, která má na dvou palubách čtyřiasedmdesát děl, k pobřeží Španělska, kde má ničit francouzské námořní spoje v rámci války Británie proti napoleonské Francii. Přitom je z pobřeží ohrožován pevnostními bateriemi a z moře nepřízní počasí. Ve svých eskapádách - bitvách s korzáry, útocích na vojenský konvoj na pobřeží, přepadech pobřežních stanic, plavbě bez stěžňů u závětrného pobřeží - ztělesňuje Foresterův hrdina veškerou vitalitu a kuráž velké britské námořní tradice.

Vydalo nakladatelství United Fans, Na Dolinách 4, 147 00 Praha 4. Oba díly v překladu Leonida Křížka žádejte u svých knihkupců, anebo na adrese nakladatelství United Fans.
Kontakt: Leonid Křížek, elkapress@iol.cz.

zpět